CANLI YAYIN - CANLI KAYIT - '' ORFEO TV ''

   Orfeo Sanat Evi, bildiğiniz gibi, küresel salgın Covid-19 nedeni ile toplu çalışmalarna, 11 Mart 2020 tarihinden itibaren ara vermiştir. Bireysel (bire bir) çalışmalarına ise, 14 Eylül 2020 tarihinden bu yana, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uygun olarak  sürdürmektedir. Orfeo Sanat Evi, bu süreçte müzik gruplarının, solist ve müzisyenlerin, hayranlarına sosyal medyadan ulaşarak özlem gidermeleri ve sanatsal etkinliklerine devam edebilmelerini sağlamak amacı ile profesyonel teknik altyapısı, çoklu kamera ve ultra HD yayın kalitesi ile yayın yapabilme fırsatı yaratıyor. Sosyal medya platformları (Facebook, Twitch, You Tube ) üzerinden  kendi kitlenize ulaşabilmek canlı yayın yapmak müzisyenlerimizin canlı performans kayıtlarını ve yayınını gerçekleştirmek üzere çalışmalarımızı tamamlamak üzereyiz. Çok Yakında  ORFEO TV ekranlarında buluşmak üzere......P 20210102 132658 vHDR AutoP 20210109 152111 vHDR Auto
P 20191211 164240

Bağlama Düzenleri

Bağlama Düzenleri (Akortlar)

Bağlama düzeni (La, Sol, Re)
Bozuk düzen, kara düzen (Sol, Re, La)
Misket düzeni (Fa#, Re, La)
Fa müstezat düzeni (Fa, Re, La)
Abdal düzeni (La, La, Sol)
Zurna düzeni (Re, Re, La)
Do müstezat düzeni (Sol, Do, La)

Bağlama Çeşitleri

Bağlama ya da Saz Türk Halk Müziğinde yaygın olarak kullanılan telli bir çalgı türüdür.
Yörelere ve boyutlarına göre değişik isimlerle tanınır; kopuz, cura, saz, çöğür, dombra, ikitelli, tanbura v.b.
Kullanılan tekniğe göre mızrap veya parmaklar ile çalınır. Parmaklarla çalma tekniğine şelpe ve dövme denir. Genellikle altta iki çelik ile bir sırma bam, ortada iki çelik ve üstte bir çelik ile bir sırma bam teli olmak üzere toplam 7 tellidir.

Bağlama, kullanım amaçlarına göre farklı tür ve boylarda çalınmaktadır. Günümüzde genellikle aşağıdaki türlerle tanınır.

Cura (en küçük boy)
Çöğür (kısa kol bağlama)
Tanbura (uzun kol bağlama)
Divan sazı (büyük boy bağlama)
Meydan sazı (en büyük boy bağlama, nesli tükenmek üzere)
Elektro saz (gitar manyetikleri ile donatılmış bağlama